astrologiczna mandala sztuki – czyli gwiazdy o ”gwiazdach” , kreatorach i tworcach…

Mandala sztuki – podobnie jak mandala  władzy czy mandala rodziny pozwala odkryc ukryte motywacje ,kolejne dna i nieboskłony zjawisk ….

Astrologia dysponuje najdoskonalszym aparatem badawczym…

Zatem czy aby na pewno( jak autorka dziecięciem będąc …) chciałbyś doswiadczyć  życia artysty?

Zobaczmy , czym trzeba dysponowac i jak kręta  i wyzywajaca (wyzwalajaca?)  jest  droga  człowieka ktory decyduje    sie   zostac demiurgiem….

Ascendentem w mandali sztuki musi byc Lew (władca 5 domu – tygla kreatywnosci )

„Bardzo niewielu ludzi jest uwazanych za osoby kreatywne,kilku  malarzy,kilku poetow, jeden człowiek na milion!

To głupota,kazdy  człowiek rodzi sie jako tworca..obserwuj dzieci  a zauwazysz ,ze wszystkie dzieci sa kreatywne..”

Osho „kreatywnosc”.

Zatem  prawdziwy twórca to ten ,ktory ocalił dziecko w sobie, ktoremu nie stawiano tam w swobodnym  rozwoju?

Byc moze,choc   potrzebna jest jeszcze  duza doza „milosci wlasnej” połaczonej z bezczelnoscia,,,Oto jestem ( Mars -Słonce -Asc)

Potocznie mawia sie , ze artysta musi byc „kolorowym ptakiem”,barwna,nietuzinkowa postacia ,błaznem …

Spece od marketingu pomoga nabrac wyrazistosci , jesli fizis i styl  okazuja  sie zionac nuda…

Wydmuszka sie na to zgodzi,prawdziwy artysta nigdy ! Mars -Słonce broni asertywnie swej autentycznosci  jak niepodległosci …:)

Drugi dom  zajmuje kolejna w zodiaku pozycje mianowicie  obsadza znak  Panny

Czym zatem  powinien dysponowac artysta,jakie wartosci cenić?

Jak okielznac  radosnie niezdyscyplinowanego Lwa?

Dyscyplina i pracowitosc,pokora  w nauce „warsztatu”….Nie bez przyczyny mawia się,  iz  na sukces sklada sie w 10% talent a w 90% pracowitość…

I stałe odsiewanie ziarna od plew,..kartki z próbami pisarskimi lądują w koszu, na sali prób baletnica ocieka potem , deformujac sciegna i kosci , itd itd..

3 dom to idac dalej patronka sztuki i Wyzszej  Harmonii – Waga 

Inteligencja” plastyczna”, szukanie inspiracji we wszystkim z czym sie stykamy….Chłonnosc, bystrosc, czujnosc….A moze 3 dom w Wadze to „uniwersalny  jezyk  sztuki”,ktory  nie potrzebuje tłumaczy?

Prawdziwy tworca wie,ze niczego nie stworzył.Przemawiała przez niego egzystencja .Posiadła go jego rece,jego całego  i wytworzyla COS za jego pomoca.On był tylko instrumentem”Osho

4 dom czyli korzenie i podstawa  ,baza emocjonalna   artysty to polaczone energie Plutona i Ksiezyca.

Czy  połączenie tych dwóch energii  to ten słynny „tworczy niepokoj”?  Zaglebienie sie w otchłani własnych uczuc?

Głęboka przemiana dokonuje sie zawsze na bazie przeżyc emocjonalnych ,badz duchowego cierpienia…

Poczucie mocy ( władzy) i bezsilnosci ( męki twórcze )  oto skrajnosci Skorpiona .

Namietność i pasja  to takze rdzen duszy artysty…Wystawia to  tworce nieuchronnie na rzer autodestrukcji,  trudno  wszak   zyc nieustannie  pod takim napięciem…!

Skorpion  jest w kwadracie z Lwem — im wiecej eksploatuje sie nasz tworca,wystawiajac na publiczny widok (Asc)  tym silniejsza , aż do obsesji jest potrzeba intymnosci ! ( Rak- nadir)

5 dom   pod auspicjami Strzelca  i Jowisza   podkreśla  znaczenie swobody, wolności  i rozmachu w procesie tworzenia ..!

A takze przekraczania granic !  Drugi dom i Panna – staja okoniem z hulaka Strzelcem …( kwadratura)

Zycie artysty to jedna wielka balanga? Zdarza sie „sex , drugs, and..”

” Osoba kreatywna musi zniszczyc wszystkie nakazy i zakazy,potrzebna jest jej wolnosc i przestrzen, potrzebuje całego nieba i wszystkich gwiazd !

Panna wchodzi w konflikt ze  Strzelcem  -a Merkury z Jowiszem ! Perfekcja  i planowanie ,z rozmachem i spontanicznoscia!?

Czy  sztuka moze byc li   tylko rzemiosłem ( Panna)  czy  winna zmierzac ku „dionizyjskiemu” pełnemu  przepychu,  kolektywnemu  swiętowaniu  (Jowisz) ?

Jak ma sie  plan   do  próby   jego realizacji pięknie ukazuje wybitny film Felliniego”Osiem i poł” …Jak poradzic sobie z  sytuacja gdy natchnienie nie przychodzi,a cała machina zosytaje wprawiona w ruch? Co dzieje sie gdy  bogata „wizja”,zdaje sie kurczyc  ,maleć i więdnać,  w zderzeniu  z materia ?

„Ze sztuka zwiazany jest  pewien paradosks: musisz nauczyc sie jej zasad,a nastepnie o nich zapomniec”Osho

Inspiracja  z innych- wyższych wymiarów  jest gwarancja ponadczasowosci dzieła…! I dlatego:

 Sektor   6  w mandali sztuki , to Koziorozec i Saturn w domu Panny.

Kazdy artysta marzy o tym by to co stworzył ,  przetrwało  próbę czasu….( Saturn)Koziorozec w domu Panny to niestrudzony i niebywale ambitny człowiek!

„Zazwyczaj artysta bywa najbardziej egoistyczna osoba na swiecie”Osho

Kazdy kto marzy o byciu artysta  , musi  pamietac,  że w procesie twórczym bedzie  sam , a i  odosobnienie,koncentracja , stawianie granic przed wpływami zewnętrznymi  – jako akt odpowiedzialnosci za końcowy rezultat ,  moze byc  bardzo obciążajacy!

Czas jako cezura jest w zyciu artysty  czyms sprzyjajacym ( dojrzewanie ,wyrabianie umiejętnosci) ale i zatrważajacym ! Jak obejdzie sie z   jego „dzieckiem”?  Poskramianie ego i nauka pokory – na tej scieżce  kreator bedzie  sam…Koziorozec to despota zodiaku, artysta musi takim sie stac by wspiąć sie na szczyt swoich możliwosci…

Dom  7  symbolizujacy gotowosc do dostosowania sie w partnerstwie i wszelkie umowy ze światem —to Uran i Wodnik !

Hmm…Czy prawdziwy artysta wchodzi w jakiekolwiek kompromisy ze światem zewnętrznym ?

Nie ma o tym mowy! Artysta to zazwyczaj rewolucjonista !

Osoba kreatywna zawsze probuje tego co niewłasciwe…Jesli podazasz tylko za tym co własciwe,nigdy nie bedziesz kreatywny ,poniewaz „własciwe”oznacza odkryte przez innych”.Osho

„Trzeba pamietac o  jednym : jesli jestes naprawde kreatywny,to wcale nie znaczy ze staniesz sie sławny!

Człowiek  prawdziwie kreatywny stanie sie sławny dopiero kilkadziesiac lat po smierci; stworzył nowe wartosci i nowe kryteria ,kto ze współczesnych go doceni?”

Vincent van Gogh, Kafka, Norwid, i inni ktorzy umarli w nędzy badz byli  całkowiecie niedoceniani za zycia !

7 dom i Wodnik wchodzi w konflikt z 10 domem i Bykiem …Albo prestiz ,wysoka pozycja i sława za zycia oraz profity ( Byk w 10 domu) albo

wolnosc tworcza, i wszystkie jej konsekwencje!

Tworca musi umiec wyjsc na głupka,tworca musi umiec  zaryzykowac  utratę tak zwanego POWAŻANIA !

Własnie dlatego mozemy zaobserwowac  ze poeci,malarze,muzycy nie ciesza sie społecznym szacunkiem”Osho

Zycie partnerskie czy małzenskie  artysty to zazwyczaj karuzela zdarzeń, brakuje tu stałości i przewidywalnosci …ale do tematu rodziny wrócimy analizujc dom 12 i znak Raka ….

Jak próżny  i łaknacy miłosci ,uwielbienia , sławy Lew  radzi sobie z faktem bycia odrzuconym przez swiat,któremu wydaje się  zbyt szokujacy   i  obrazoburczy by  zasłuzyc na akceptacje?

Obalony dyktator   szuka zwolennikow podród podobnych sobie  buntownikow..:)

Sektor 11 i Bliznieta …młodzieńcze,otwarte,myslące nieszablonowo…

Ale zanim tam trafi i  zdobędzie fanow,musi zejśc głęboko pod ziemię….do 8 sektora  zarzadzanego przez Neptuna i Ryby .

Inspiracja przez siły płynace z głebi… Bardzo wazna jest tez sublimacja popedow !   Nadmierne eksploatowanie się  erotyczne ( 5 dom Jowisz ) nie sprzyja   płodnosci artystycznej !

Nabieranie pewnosci co do posiadania władzy duchowej nad innymi,( lecz najpierw nad soba ) ,może  wieść przez  eksperymenty z odmiennymi stanami swiadomosci ( Neptun)  badz mistyczny trans …8 dom to przekraczanie granic ,a takze łamanie tabu..

To temat śliski , niczym krucha tafla zamarznietej wody  ,symbol Neptuna (lodowisko we mgle!)

Wielu nie wyszło z domu 8 żywymi,acz wielu uwolniło  sie od  wiezienia ciała  – im szybciej to nastapiło ,( klub 27)  w  im  dziwniejszych okolicznosciach , tym  predzej  budowało to legendę …i  przynosiło realne profity spadkobiercom ( trygon z domem 4 – schylek zycia,historia-mit )

8 dom w rybach symbolizuje tez KULT.  …Płodny artysta to nieszczęsliwy artysta?  Prawdziwy artysta to ten zatracający sie w szalenstwie aż do samozniszczenia? hmm…

Na szczescie nie zawsze ! znamy przykłady wielu ktorzy pokonali swoje demony i  wydostali sie  z piekła depresji czy nałogów…

Ci,  z impetem , odzyskawszy siły zyciowe i wenę …stawali sie oredownikami   „wartosci wyzszych”,zwiazanych z filozofia,ekologia czy religia…z zapałem je krzewiąc!

Baran w 9 domu !

Buddyzm,kabała,reinkarnacja,wegetarianizm,ekologia,polityka ..itd …

John Frusciante( solarne Ryby) ,geniusz gitary ,heroinista ktory wyszedł z nałogu …bedac w stanie przedagonalnym! Obecnie tworzy i komponuje ,  ale i działa w szczytnych organizacjach…

10  dom symbolizujacy władze,powołanie,prestiz i ukoronowanie zycia-  to w mandali sztuki   znak Byka -ktorym włada Wenus 

Jakze by innaczej?  Oto gwiazda  przewodnia, ideał,muza ! Krzewienie piekna i  erupcja zmysłow!   Mozna co prawda szlifowac talent,ale jest on samorodny ! wrodzony !  Jesli jestes nim obdarzony ,stój   niewzruszenie jak byk,  konsekwentnie działaj w słuzbie   piekna !

” Dawaj dlatego ze masz, a nie dlatego ze spodziewasz sie czegos w zamian!Wszyscy handlarze  koncza w piekle”Osho

To,  co po  Tobie zostanie  bedzie miało wartość  tym wieksza , im wiecej inspiracji,przyjemnosci,radosci ,wzruszeń, pozostawi w głowach i sercach innych….Nie wystarczy dumnie  ogłosic sie artysta ! – jeszcze boginii  sztuki musi   Cie : wybrac, pobłogosławic „, ..i prowadzic!

12  dom – dom Raka ,czyli  cena jaką  musimy  zapłacic za bycie „artysta”.

Raki i  Ksiezyc symbolizuja nasze „bebechy”, receptywność i  przeszłoscść!  Rak to takze nasz klan,rodzina,poczucie bezpieczeństwa…

Trudne , acz wrecz prawie nie mozliwe do osiągnecia jest  bycie dobrym rodzicem, zona,czy męzem…jesli wybrało sie taki styl  zycia…

Artysta staje sie też „więzniem przeszłosci”,poprzez  nieustanne porównania ,!

Czy kolejna ksiazka( płyta,film) przebije poprzednia ,lub choć jej  dorówna?

A moze sie juz „skonczyłem”,moze to wszystko co miałem do zaprezentowania ?

Wieczna niepewność, himerycznosść i lęk..   a takze wrodzona nieśmiałosc  .By ja przełamac  – artysta staje sam na przeciw   tłumu ….(ale to tajemnica Poliszynela)

Czy na pewno chcialbyś przechodzić tę droge…???:)

Mowisz ze nie masz wyjscia ? Zatem powodzenia !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: