Zawod aktor- czyli szalenstwo kontrolowane…

Czy aktor- z definicji człowiek uprawiający  zawód artystyczny polegający na wcielaniu się w różnorakie postaci, rzeczywiście niejako staje sie nimi , na czym bazuje najpopularniejsza metoda aktorska tzw „metoda Stanisławskiego ” ?Obserwujemy zjawisko tzw „szufladki „, czyli obsadzania aktora wciąż  w podobnej roli , co wiąże sie z frustracja i jest odbierane przez artystę jako krzywdzący schemat, który nie pozwala mu rozwinąć skrzydeł..
Czy aktor jest wolny od swego horoskopu, jako fizyczny i psychiczny kameleon dokonujący nieustannie „gwałtu” na swej tożsamości?
Patrzac w horoskopy aktorów i analizując ich „role życia”, możemy zaobserwować ciekawe  zjawisko  …mianowicie ta wybitna rola to nic innego jak esencja osobowości jaka wyziera z kosmogramu urodzeniowego, choć czasem zintensyfikowana lub przedstawiona w „krzywym zwierciadle”..Przykłady  poniżej…Pozwolę  sobie postawic , byc może kontrowersyjna  tezę ..

Zawód  aktora dla najwrażliwszych  jednostek   , to wentyl bezpieczeństwa , ratunek a czasem nawet , „kontrolowana forma szaleństwa”…( która paradoksalnie chroni przed szaleństwem klinicznym)

Idac dalej tym tropem,  aktor miast isc droga wyalienowania społecznego  , na co skazani  sa ludzie psychicznie niestabilni, czyni z tego ATUT….!

Przykłady…

Anthony Hopkins

Sir Philip Anthony Hopkins (ur. 31.12.1927 ) w Port Talbot w Walii,brytyjski aktor teatralny i filmowy.Poczałkowo był nieznanym nikomu aktorem teatralnym, rozgłos i przełom przyniosła mu rola Hannibala Lectera w filmie „Milczenie owiec” i kolejnych czesciach opowiesci o psychopatycznym, niebywale inteligentnym  kanibalu..za która to role otrzymał Oskara .

Popatrzny na jego horoskop zgrupowanie planet w 12 domu Słonce, Merkury w Rx w Koziorozcu, Wenus w znaku Strzelca…, , Pluton w RX w 7 domu w znaku Raka, Neptun Pannie w domu 8, w opozycji do Saturna w Rybach, Jowisz w I domu, MC w Skorpionie , a tam Lilith..(symbolizujaca wyrafinaowana przemoc)

Dr.Lecter w trylogii filmowej to nie prosty zbir, a wyrafinowany , wybitnie inteligentny doktor , ze swietna znajomością  anatomi…

Oto zyciorys kanibala , jaka nakreslił autor ksiazki na podstawie  ktorej nakrecono „Milczenie owiec”:

Hannibal Lecter przeżył piekło wojny, w czasie której został sierotą. Wydarzenia te sprawiły, że stał się zamknięty na świat, przez pewien czas był niemową( Merkury w retrogradacji w 12 domu dopisek pachniewitch). Z początku wydawałoby się, że jego system wartości oparty jest na pojęciu dobra (sprawiedliwości) i zła (wykorzystywaniu i poniżaniu słabszych, niesprawiedliwości). Jednak poprzez pragnienie zemsty Hannibal przeistacza się w bestię, której celem jest (jak to ujęto w filmie Hannibal) „…eliminacja ze społeczeństwa ludzi, którzy nie zasługują na to, by żyć…”. Pustka, która została w nim po zakończeniu wojny (i tragicznej śmierci ukochanej siostry) sprawiła, że stał się (cytat z powieści Hannibal – po drugiej stronie maski) „…Sierotą wojenną o potwornej samokontroli…”, co pozwoliło mu bez problemów oszukiwać wykrywacze kłamstw podczas badania. Jego ponadprzeciętna inteligencja pozwoliła mu na zdobycie doskonałego wykształcenia, szczególnie w dziedzinie anatomii.” za wikipedia..

W zyciu prywatnym aktor jest niepijającym  zdeklarowanym alkoholikiem, działa społecznie w ekologicznych stowarzyszeniach ,  jest takze współtwórca fundacji pracującej   na rzecz ochrony przyrody i ginących  gatunków zwierząt…

Aktor opowiada”:Kiedyś byłem ateistą. Przez lata byłem agnostykiem. Jakieś 35 lat temu przechodziłem kryzys i byłem na drodze ku autodestrukcji. Mieszkałem wtedy w Nowym Jorku i naprawdę było ze mną źle. Ciągle piłem, nie potrafiłem przestać. Byłem jakby opętany przez demona. To był nałóg i nie umiałem sobie z tym poradzić” – wyznał aktor w programie „Piers Morgan Tonight” w CNN.

„Nagle, gdy byłem w Los Angeles, zdecydowałem się i poprosiłem o pomoc. Pewna kobieta powiedziała mi: ‚Po prostu zaufaj Bogu’. Pomyślałem: ‚Dlaczego nie’. To był krok milowy w moim życiu” – wyjaśnił Hopkins.Cytat z Interia.pl

Monica Bellucci:

Monica Bellucci  ur 30.09.1964, włoska modelka i aktorka..

Jej debiutem filmowym była rola w filmie „la riffa” (1991) gdzie wcieliła sie w postac  wdowy, zmuszonej do uprawiania prostytucji …, potem grała u Forda Coppoli narzeczona Draculi..

W 2002 roku zagrała  w filmie Gaspara Noe ” Nieodwracalne” , role kontrowersyjna  min poprzez kilkunastominutowa scene gwałtu..

Najbardziej znana i ceniona rola w karierze aktorki jest „Malena” Giuseppe Tornatore..

Film, którego akcja toczy się w sycylijskim miasteczku czasu II wojny światowej, opowiada historię trzynastoletniego chłopca imieniem Renato zakochanego w miejscowej piękności – tytułowej Malenie. Młody człowiek widzi jak wydarzenia w życiu głównej bohaterki przybierają zły obrót, jak Malena staje się wdową, a następnie obiektem długo powstrzymywanej żądzy, zazdrości i gniewu. Malena staje się także zarzewiem erotycznej i uczuciowej burzy oraz podejrzeniem o bycie kobietą lekkich obyczajów – wszystko przez uniwersalną i ponadczasową klątwę urody, będącą przyczyną wszystkich nieszczęść w jej życiu. Malena po kolei zostaje upokorzona i wydziedziczona przez ojca, trafia przed sąd, traci źródło dochodów i zostaje bez grosza. Film widziany jest z perspektywy sycylijskiego chłopca Renato, zakochanego w pięknej kobiecie, który jako jedyny rozumie losy Maleny i stawia czoła prowincjonalnej mentalności. Kiedy wszystko wydaje się być stracone, Renato znajduje odwagę, by przejść do czynów i podjąć ryzyko pomocy Malenie w najbardziej nieoczekiwany sposób.

Film Giuseppe Torantore jest niezwykle symboliczny – przedstawia losy typowej pięknej kobiety, która wiecznie skazana jest na cierpienie i samotność, wywołane zawiścią i pożądaniem ludzi przeciętnych, pełnych kompleksów, uważających się za gorszych od niej.”

Asc aktorki w kojarzącym  sie z dostojeństwem, doskonałością i samotnością znaku Koziorożca , pomogl jej stac sie wspolczesna ikona piekna i sprawil iz jest uznawana za najseksowniejsza  kobiete swiata!

Wenus w znaku Lwa jest pod wladaniem Słonca w Wadze w domu 8 horoskopu..

Uwolniła się od wizerunku li tylko uroczego , acz pustego symbolu piękna…

Jej kobiecość musiała doznać  upokorzenia , stać  się niemalże powodem do prześladowań i  nadużyć..

Saturn będący władca horoskopu w opozycji do Wenus w znaku Lwa , oraz Jowisz w kwadraturze do Wenus przyniósł

role emanujące bujna erotyczna aura” femme fatale”   ,która winna zderzyć się  z tematem samotności …( samotna wdowa itp) i problemem kontroli popędów , radzenia sobie z kryzysami , czyli wszystkim tym co przypisane jest 8 ( skorpioniemu) sektorowi horoskopu..

Mars w kwadracie do Neptuna w Skorpionie to zdolność  do wcielania  się  w postaci dwuznaczne moralnie , niejednolite.., wyrafinowane  …

Idealna rola byłaby dla nej postać   Maty Hari ..

Kyle  MacLachlan:

Kyle  McLachlan  ur:22.02.1959 -amerykanski aktor:filmowy, telewizyjny i teatralny..

Grywał  już w liceum, dla świata  kina  odkrył   go David Lynch obsadzając  młodego aktora najpierw w adaptacji powieści   sci-fi  „Diuna” (1984), angażując do roli  Paula Atrydy – syna księcia  Leto..

Czy to gwiazda Regulus w koniunkcji z Księżycem w znaku Lwa na  ascendencie  aktora  pomogła  zacząć  karierę  od  roli arystokraty?

Paul – 15 latek wychowywany na przyszłego  władce,  odebrał  wyjątkowo  staranne wykształcenie  a sam oznaczał   się niezwykła spostrzegawczością…!

Spostrzegawczość  plus intuicja  i zdolności  paranormalne mogliśmy  zaobserwować  także  w jego największej  ( jak dotąd ) roli w wybitnym , kultowym serialu telewizyjnym „Miasteczko  Twin-Peaks”, takze  w reżyserii  wspomnianego wyżej  Davida Lyncha..

Słonce i Merkury w znaku mediumicznych Ryb ( w domu 8)  w kwadracie do Marsa w Bliźniętach ,Pluton w Pannie …, Neptun w Skorpionie na Ic…zrodziło wielkiego detektywa, niekonwencjonalnego i nieustraszonego …

Dale Bartholomew Cooper to główna postać amerykańskiego serialu ..

Cooper jest agentem FBI ( jednostka elitarna -dopisek Pachniewitch ) , który przyjeżdża do Twin Peaks by przeprowadzić śledztwo w związku z morderstwem nastolatki z tamtejszego liceum, siedemnastoletniej Laury Palmer. Od samego początku zakochuje się w małym miasteczku i zyskuje sympatię tamtejszych mieszkańców (a nawet coś więcej niż sympatię w przypadku Audrey  Horn ). Jest niezwykle uprzejmy i zawsze zadowolony.( Asc w Lwie , 3 dom w znaku Wagi, Wenus w Rybach i Asc w trygonie z Jowiszem w znaku Strzelca-dopisek Pachniewitch)  Jego poczucie humoru jest równie dziwne jak te mieszkańców Twin Peaks.( Chiron w Wodniku, Merkury w domu 11)  Uwielbia rzucać mądre powiedzenia oraz ich wysłuchiwać. Jego ulubionym daniem staje się placek wiśniowy i „cholernie dobra filiżanka kawy”. Ma zwyczaj nagrywania swych przemyśleń na dyktafon, do którego mówiąc, zwraca się do tajemniczej Diane.( Merkury w domu tajemnic ) Cooper jest wykształcony i jego wiedza na temat tajemnych nauk tybetańskich mnichów czy mitologii Indian często pomaga w śledztwie. „za Wikipedia..

Ilosc „dziwnosci na metr kwadratowy” w amerykanskim , sennym  (pozornie!)  miasteczku , przekraczała  zdecydowanie „normy”!  To okazało  nie lada wyzwaniem  dla spokojnego, eleganckiego, detektywa o szlachetnych rysach twarzy..

Na początku  filmu  zdaje się  jakby tam nie pasował..Ale im dalej w las …tym Cooper ochoczo przenika do  gęstego od mroku , świata  ludzi o perwersyjnych upodobaniach ….

Im bliżej nasz detektyw jest od rozwiązania  zagadki „kto zabił  Laure Palmer”? tym nasilają się  u niego , paranormalne odczucia , prorocze sny..Metodologia jego warsztatu  detektywistycznego ,  to zlepek surowej logiki Panny ( Pluton w tym znaku) oraz obserwacja codziennych nawyków  mieszkańców  – Saturn w Koziorożcu  w domu 6 …( trygon Pluton-Saturn) i   odważne  wkraczanie w niebezpieczne rejony – rewiry , zaułki, zarówno ziemskie…jak i psychiczne…( Słonce , Merkury w Rybach  8 domu ,w trygonie do Neptuna w Skorpionie w domu 4)

Logika poddaje się pod naporem sygnałów ponadzmysłowych…Cooper potem już  tylko  daje sie „prowadzić ” …co jest bardzo Neptuniczne..

Poddaje się  także  jako mężczyzna , gdyż  wzbudza w kobietach podziw i gorące  uczucia  …nic dziwnego wielkie  stellum  na Asc  z  Uranem, Księżycem , Plutonem i potężnym Regulusem…

ale liczne romanse nie przeszkadzają  mu pracować ..

Coz ,Saturn w 6 domu to najlepszy strażnik  obowiązkowości ..

Rola w tym serialu przyniosła aktorowi uznanie i liczne nagrody..nic dziwnego była skrojona idealnie podobnie  jak  jego garnitury …

CDN

3 Komentarze

 1. Posted by mb on 31 Maj, 2011 at 19:23

  Wow! Pani Moniko, kolejny swietny artykul! Moje osobiste doswiadczenia potwierdzaja Pani teze, a wykonuje wlasnie tenze zawod, ktory jak sadze, stanowi dla mnie wlasnie forme terapii. Czekam z niecierpliwoscia na kolejne artykuly 😀

  Odpowiedz

 2. Posted by mb on 1 czerwca, 2011 at 10:09

  Ojej! Tego nie wiem, chociaz sadze, ze pewnie jak w przypadku wiekszosci kobiet ta rola koniec koncow okaze sie maciezynstwo (tak rozumiem wezel polnocny w raku) ;D chociaz na razie do tego mi bardzo nie po drodze..
  Bardzo fajna ta analiza roli Hannibala. Sir Anthony Hopkins dla mnie byl rowniez genialny w Okruchach Dnia, ktory jest jednym z moich najukochanszych filmow i tam tez gral osobe, dla ktorej slowem kluczem jest samokontrola (emocji) i perfekcjonizm. Jest fenomenalny w takich kreacjach!
  😀

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: