5 i 8 dom w horoskopie …

Tekst ten powstał jako wynik przemyśleń i polemik jakie wywiązały się po publikacji artykułu: „O seksie wiecej , dlaczego V dom a nie  VIII ?”

http://gwiazdologia.wordpress.com   na blogu Mirosława Czylka….

Mowiac w skrocie,  w toku gorącej dyskusji powstały dwa „obozy” , lobbujące  za  teza iz  siła seksualności i jej ranga , to domena Lwa bądź Skorpiona..

Sektor 5 , którym tradycyjnie włada Słonce  to „dom życia” ! Mieszczą się w nim takie tematy jak:  wyraz osobowości i jej ekspresja, radość z gier i spekulacji , sport, hazard, twórczość  artystyczna , flirtowanie i romansowanie, a takze nasz stosunek do dzieci oraz naszego ‚wewnętrznego dziecka”…

Lew to znak o najsilniej rozbudowanym EGO, urodzony zwycięzca, który AFIRMUJE życie całym sobą…

Traktuje życie jak scenę , na której bryluje…W organizmie koresponduje z układem krwionośnym, sercem…!

Ludzie ze Słońcem w  domu 5 bądź planetami osobistymi położonymi w tym sektorze, kochają rywalizować z innymi, zdobywać , podkreślać swoja odrębność i wspaniałomyślność..

Zatem dom 5 to afirmacja życia i kreowanie…nie dziwmy się zatem iż znajduje się w konfiguracji kwadratury ze znakiem Skorpiona i domem 8 , który to symbolizuje śmierć , ostateczny rozpad, recykling , eliminacje…

Czy LEW  w swej rozbuchanej żądzy życia  i „użycia”  zastanawia się nad rezultatem swych działań, obliczonych na doczesny efekt….?

Jak Lew, znak ognisty i choleryczny „radzi” sobie z porażka ? Co stanie się  gdy wykreowany byt  nie przetrwa „próby czasu”?

Zapewne trudno będzie  mu się do tego przyznać …, raczej  wykreuje coś  nowego, będącego  forma ” ucieczki od”…

Jak radzić  sobie  z kryzysem   ( związków, pomysłów, planów)  powie nam Skorpion  i dom 8  zwany , w przeciwieństwie do domu 5 „domem śmierci’…

Skorpion symbolizuje przede wszystkim funkcjonowanie  PRAENERGII na styku życia i śmierci..

Jako znak trygonu wody, dotyka przepływu emocji, namiętności  i krystalizowaniu sie wyższej uczuciowości człowieka..

Sektor 8 sygnifikuje niezbędny etap rozwoju wewnętrznego , którym jest umieranie starego, utrwalonego i skostniałego..

Jak pisał Leon Zawadzki” oznacza to niweczenie starej skorupy przejawu życia , dla zaistnienia  nowej możliwości”

i dalej ”  W życiu wewnętrznym , Skorpion symbolizuje  umieranie Ego , które  winno być  przezwyciężone.Jest to mozliwe tylko wówczas , gdy człowiek nie zadowala się  już  poszukiwaniem tylko celów doraźnych , ale zadaje sobie z cała determinacja  i mocą  pytanie o SENS WSZYSTKIEGO , co się  z nim dzieje..Ego musi umrzeć  , aby na oczyszczonym miejscu ujawnić  sie mogło to  co nienazwane, nowe , zaskakujące ..”

Sex nie jest zabawa…Jak pisze autor książki  „końca  świata  nie będzie ” , traktowany jak sport, bez rozsądku   i umiaru  oznacza obniżenie się

potencjału energetycznego człowieka ,  a w masowej skali obniżenie sie potencjału całej  społeczności..

Tym samym oznacza  to zmianę  pole bioelektromagnetycznego , w tym zmienionym polu pojawia się  wszechpotężny  wirus…

Artystyczna , czy naukowa  twórczość najwyższego lotu , nie jest możliwa  bez chociażby okresowej wstrzemięźliwości seksualnej..

Instynktownie ,wiedza o tym twórcy, którzy maja c rzeczywiście coś ważnego do zrobienia,  unikają rozładowań seksualnych , a tym samym zaoszczędzają energie   na skupienie, które pochłania ich do reszty..Wiedza o tym mistrzowie jogi, twierdza oni ze niewidomie  praktykowana wstrzemięźliwość, pozwala na transformacje popędu , w subtelny rodzaj energii zwana” odżas „.ten szczególny rodzaj energii subtelnej staje sie w praktyce życia i śmierci potężna siła, budząca ukryte możliwości, pozwalająca osiągnąć stany nieosiągalne dla profanów!

Co więcej wstrzemięźliwość jest warunkiem koniecznym dla uzyskania mocy przekazywania wiedzy..” ( cytaty pochodzą z książki Leona Zawadzkiego   „końca  świata  nie  będzie ,”

8 jako liczba i znak-symbol to jedyny który ukazuje „obieg zamknięty” , nieskończoność..

Proces wzrostu, doskonalenia , nigdy się nie kończy…8 dom jest drugim dla siódmego…

Oto bogactwo ( duchowe w przeciwieństwie do materialnego w domu 2) jakiego możemy doświadczyć  gdy energie seksualna zaprzęgniemy do  pogłębiania relacji z drugim człowiekiem w  stałym  związku…!

Akt sexualny w domu 8 jest traktowany powaznie, jako najcenniejsze doswiadczenie cielesne i duchowe,  czego kwintesencja jest orgazm, przezywany w tym samym czasie!

W domu 5 zdaje się iz sex to wyścig , sprawdzian  własnych  umiejętności , bez szczególnej refleksji nad jego jakością i konsekwencjami ..

Niektórzy  twierdza iz osoby z silnie podkreślonym  8 domem , szukają  mocnych doznań  i wyrafinowanych sposobów  dla swej ekspresji ..

Odpowiem  tak, zycie takich osób  jest trudne, gdyż  regularnie doświadczają  kryzysów  rozwojowych i emocjonalnych..

Zatem  ich sposób przezywania ŻYCIA jest intensywniejszy , szukają w nim  głębi a nie pozorów..

Nie jest trudno prowadzić życie  erotyczne , które  uznamy za ekscytujące  – zmieniając  często  obiekt  zainteresowań – partnera..

Jakże trudno  jest wieść   udane życie w związku   wieloletnim, w którym  czas zdaje się  osłabiać  czy gasić pożądanie …!

Jest na to pewien sposób, mianowicie transformacja osobowości ,systemu  reagowania, zrzucanie starej skory jak czyni to waz..

Jak pokonać obsesje i kompulsje które zdają   sie kontrolować nas?

Oto trudna, ale jakże  niezwykła ” praca”- wyzwanie dla 8 domowcow..

Skorpion nie zgadza się  na buńczuczne  okrzyki Lwa ze życie  to zabawa, radość  i przyjemność..

patrzy na Lwa jak na rozkapryszone dziecko, nie mające  pojęcia  o „istocie bytu”…

W życie wpisane są  także kryzysy, rozpad, niemoc, choroba…

Choroba pojawia sie w wyniku nagromadzenia w organizmie toksyn…

Skorpion to symbol eliminowania  tychże  i odtruwania organizmu..

Brudna robota  ktos powie? Owszem , ale zamiast bez końca kręcić  się na „karuzeli  życia „w Lunaparku , watro czasami isc na  spacer na cmentarz..

To dla jednostek refleksyjnych moze  byc prawdziwie rewitalizujące  doświadczenie …

Mirek czy przekonałam Cie choc troche??? 🙂

4 Komentarze

 1. Koncepcja „wstrzemięźliwości”, która jest plutoniczna – saturniczna (Pluton opozycyjny wobec Wenus, Saturn opozycyjny wobec Słońca, Wenus i Słońce najbardziej „cieszą się w Lwie”), jest antyseksualna. Wymaga mądrości (Saturn) i poświęcenia (Pluton), być może cierpienia. Jest bez wątpienia alternatywą mądrzejszą z punktu widzenia doświadczenia (Saturn) i transformacji (Pluton). Ale alternatywą smutną, zgorzkniałą, oraz anty-spontaniczną. Słońce i Wenus leżą po „jasnej” stronie mocy, Saturn i Pluton leżą po „ciemnej” stronie mocy. Mówię to z punktu widzenia silnego saturniarza, który musiał się uczyć wierzyć w swoją twórczość (Słońce), oraz odblokowywał krok po kroku relacje z koleżankami, przyjaciółkami, kobietami (Wenus w Koziorożcu). Będę cały czas zwolennikiem V domu, pomimo wyraźnego szacunku do domu VIII, którego uważam, khm… khm… za dom „mądrzejszy”, choć ten podział niektórym do gustu może nie przypaść.

  Odpowiedz

  • Posted by Rafał Szymborski on 18 stycznia, 2013 at 08:04

   W domu 5 dominuje zasada wyekponowania…..a to pokazujemy nie musi świadczyć o naszych rzeczywistych możliwosciach energetycznych!Dom 5 pokazuje jak uwodzimy,bajerujemy,imprezujemy,z czego jesteśmy dumni-ale nie koniecznie jakimi jesteśmy w łózku naprawdę!Inflacja ego to coś co zawsze grozi przy wyeksponowanym Lwie i domu 5!Dlatego wsród osób z silnie wyeksponowanym Lwem znajdziemy sporo sexualnym mitomanów i megalomanów!W domu 8 okazuje się kim jesteśmy naprawdę i jaka jest nasza sexualność!Zdecydowanie opowiadam się za domem 8 jako ten dla ,którego”bez sexu życie nie ma sensu”!Z poważaniem Rafał Szymborski!

   Odpowiedz

 2. […] , albo art. autorstwa Moniki Pachniewicz https://pachniewicz.wordpress.com/2011/05/20/5-i-8-dom-w-horoskopie/  . Obydwie osoby, bez względu na przedstawiane poglądy, zgadzają się z tym, że Graal […]

  Odpowiedz

 3. Posted by Margollo on 11 Maj, 2017 at 14:27

  Rzadko tu wpadam, ale jak już tu jestem, to lubię poczytać. Akurat poruszyłaś ciekawe dla mnie aspekty mojego 5 domu z wierzchołkiem w Skorpionie. Niestety nie mogę powiedzieć, abym była jakimś tajgerem, kocicą ewentualnie. 😉 Może to mój Neptun w tymże piątym? Gdzieś przeczytałam, że piąty pokazuje czym się interesuje jego właściciel, co mu sprawia przyjemność, co go zajmuje w wolnym od obowiązków czasie. Hobby czyli. I tu bym się zgodziła. Interesują mnie skorpiońskie „sprawy ostateczne”, rzeczy ukryte, wiara (a!, to Neptun). Nie wiem jak do tego dokleić ogrodnictwo i zielarstwo, pomijając, że w roślinach i przyrodzie w ogóle wyraźnie widzę wyraźnie palec Boga, bo czyż to nie cud jak pod wpływem promieni Słońca wyrasta spod ziemi młoda roślinka? Alleluja! 🙂

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: