Jowisz i Neptun – dwa nurty religijnosci…

W astrologii mamy dwie planety symbolizujące dążenie człowieka do ‚świętości”, rozwoju, przekraczania swojego egoizmu  i religijności..są to Jowisz i Neptun…

Jowisz jest władca znaku Strzelca oraz starym władca ( współwładca) znaku Ryb..który to od niedawna ma nowego patrona- mianowicie Neptuna..

Skoro obie planety maja wspólny  , wzniosły cel dlaczego znaki którymi  się „opiekują „‚ tworzą wobec  siebie nieharmonijny aspekt kwadratury?

Wydaje sie ze człowieka prawdziwie natchnionego, budują energie obu planet , przynosząc tzw „papieska osobowość” symbolizowana przez koniunkcje tychże …

Warto się nad tym głębiej zastanowić, badając nurty i odłamy religijne.., cel bowiem wydaje sie być ten sam, natomiast  droga jaka wiedzie ku niemu zgoła  inna..

Strzelec( i jego planetarny patron Jowisz) -to znak męski, ognisty o  temperamencie cholerycznym..Strzała  wycelowana w niebo, która go symbolizuje to dążenie do spraw wyższych , a pędzący centaur   to paralela energii i entuzjazmu  z jakim to sie odbywa..

Archetypem Strzelca jest misjonarz, , nauczyciel, kapłan..Siła napędowa poszukiwanie sensu, głoszenie prawdy i bycie drogowskazem..w kontekście  religijnych dążeń  jednak niebezpiecznie blisko mu do : faryzeuszy oraz wojowników  i fanatyków  określonego  światopoglądu ..

Krzewienie wiary za pomocą ognia , miecza, tortur i  ekspansji terytorialnej to istotna i niezbyt chlubna cześć historii naszej cywilizacji !

Innowiercy ginęli w ogniu świętej inkwizycji…

Istotne wydaje się  połączenie Jowisza z nauka i sądownictwem..Na tych trzech filarach opierała wszakże  się ekspansja religijna , jej potęga i wpływ na rozwój  kulturowy ale  i monopol  światopoglądowy…

Tradycyjne zawody Jowiszowe( ksiadz, nauczyciel, prawnik, lekarz ) to te od stuleci , najbardziej pożądane , gwarantujące społeczny szacunek i  materialne bezpieczeństwo oraz prestiż..

Jowisz to planeta beneficzna  :gwarantująca powodzenie rozmach, bogactwo..

Pełne przepychu obiekty religijnego kultu, ociekające złotem, zapierające dech w piersiach  rozmiarami-  bo w takiej FORMIE  Jowisz oddaje cześć Bogu, a fakt ze jego namiestnicy (nie „pokorni słudzy”- Ci przynależna do znaku Ryb) potrzebują  także  odpowiedniej  OPRAWY , dla podkreślenia swej ważkiej  ROLI  ” rozumie się  samo przez się „..:)

Gdybyśmy połączali znaki tworzące wielki trygon  ognisty, wpisując je w dzieje  religijne świata…powstanie nam najbardziej dynamiczny i okrutny zarażam mechanizm , który pozwoli zrozumieć  jej „skuteczność” !

Jowisz władający Strzelcem to energia i rozmach świata ideii, wespół z bezpardonowym, Marsem , stanowiącym  paliwo dla armii najemnych bojownikow ( Baran)  – zawsze zwycięża  i ogłasza podbój terytorium na którym zasiada na wieki ( Słonce- i Lew)

Komentarz o dominacji pierwiastka męskiego w tym dynamicznym procesie wydaje się być zbędny..

Jowisz organizuje życie społeczne , skupione wokół prestiżowych instytucji , kreując jej liderów …

Wspinanie sie po szczeblach  drabiny  wymagało ( i wymaga  po dziś dzień: vide klany prawnicze)  często koneksji, dobrego pochodzenia, szczególnych – umiejętności zaprezentowania sie i charyzmy..

Przymioty ducha, wewnętrzne skarby osobowości , schodzą jakby na plan dalszy.., Jowisz kocha pozory, ewentualne ułomności potrafi maskować lub przepracować na różnorakich treningach doskonalenia się ( to jego obsesja) !

Neptun jako władca 12 znaku , najbardziej tajemniczego i najmniej „przyziemnego”  czyli Ryb  inaczej „rozumie” i wyraża tęsknoty religijne…

Neptun i znak Ryb reprezentuje  wizjonera, mistyka  oraz SAMARYTANINA..

Swoje zadanie  postrzega jako stawanie się „żywym świadectwem działalności Boga na ziemi’.., a dąży do zjednoczenia z duchem świętym!

Jego wiara nie opiera się jak u Strzelca na podściółce naukowo- historycznej , a na osobistym , żywym , spirytualnym kontakcie z Najwyższym..

Ryby są patronem duszpasterzy i mediatorów…a także wszelkich mistycznych odłamów religijnych , akceptowanych bądź nie przez tradycyjny jej trzon..( w czasach współczesnych  także sekt, środków odurzających, „nowych bogów’- telewizji, internetu itp)

Ryby  to znak i symbol  miłosierdzia  i poświecenia …najwyższych lotów…

na zasadzie ” Największy  spośród  was, to  zarazem najwierniejszy sługa”..

Skoro Bóg jest miłością , jego wyznawca za priorytet stawia sobie jeden cel; służyć innym, zapominając o sobie aż do samozniszczenia ..

( samozniszczenie w rozumieniu  wyrzeczenia sie materii, przyjemności, kariery, rozgłosu, )

Dotkniecie” istoty najwyższego „, posmakowanie esencji odbywa się zazwyczaj na drodze osobistego procesu poznawczego, często w odosobnieniu,  w indywidualnym rytmie..

Postaci takie jak : sw Franciszek z Asyżu,, ojciec Pio, Maksymilian Kolbe czy matka Teresa z Kalkuty.., a także inni słynni mistycy rożnych wyznań  sa dowodem na  to, ze nurt ten płynie wartko…i stanowi ożywcza  alternatywę   dla tradycyjnych, poniekąd narzuconych form…

Neptun patronuje  doświadczeniom, wymykającym się definicjom..naukowym..: (wglądy, przeczucia, mediumizm, jasnowidzenie, uzdrawianie bioenergia, stygmaty, itp) często przezeń odrzucanych , a nawet potępianych..

W judaizmie  odpowiada mu odłam  zwany : chasydyzmem w islamie; sufizmem, w religii katolickiej nie istnieje jasno określony nurt, mamy za to przebogaty zbiór  doświadczeń  świętych  mistyków…,

Wyznanie prawosławne ‚wyprodukowało” chyba najwięcej sekt i odłamów min: joanici, chłysci, skopcy…tołstoisci..

Co ciekawe,  mistyczne odłamy prawie zawsze podkreślały  wyrzekanie sie materii i ubóstwo  jako podstawę dla możliwości kontaktu z Bogiem..

I tak,  Arabowie nazywali Sufich – Fakirami co oznacza biedak, lub Derwiszami, co tłumaczy sie jako  nedzarz stukajacy  do drzwi..

Sufizm- będący mistyczno-ascetyczna ścieżka do poznania Boga, nie posiada sprecyzowanej doktryny, sufi nie lekceważą teologii  ( Jowisz) , jednak to nie ona jest przedmiotem ich studiów..Częścią tego światopoglądu jest  wiara w jedność rzeczywistosci..( Neptun- rozmycie granic)

Natomiast odłam mistyczny Judaizmu zwany chasydyzmem, odbiegający od ortodoksji , opierał  sie na ruchu mesjanistycznym i kabalistycznym wywodzącym sie ze średniowiecza..

w VXII wieku do Europy wschodniej docierało wielu  żydowskich wędrownych mędrców, znachorów , cudotwórców, w tym min słynny Israel ben Eliezer  znany jako BAAL SZEM TOW , czyli” Mistrz dobrego imienia” ..

On właśnie  uchodzi za założyciela ruchu Chasydów.., opisywany jako święty mędrzec, jednak fakt jego istnienia  istnieje gdzieś miedzy legenda a rzeczywistością  ( Neptun!)

Jak głosi chasydzka tradycja w wieku lat 20 zaszył sie gdzieś  w karpackiej  głuszy , gdzie poświecił  sie ćwiczeniom duchowym..Po powrocie z odpodobnienia  głosił nauki które stały się fundamentem nowego prądu religijnego..

Motyw wycofania sie ze swiata, by w całkowitym odosobnieniu doświadczać bezpośredniego( bez pośrednika -Kapłana -Jowisza)  kontaktu z Najwyższym jest stałym motywem przewodnim nurtów mistycznych..

To także  istotna przeciwwaga  dla” nurtu jowiszowego”, który  niejako na sztandarach głosi hasło „w grupie siła’!

Neptunicy nie lubią hierarchii, wojskowego drylu, oraz nie przyjmują tak łatwo dogmatów..

Uważani  za pomyleńców, szarlatanów płyną w poszukiwaniu sensu , bez planu i mapy..


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: