Immum Coeli – siedziba boga na „głębokosci”?

Immum Coeli (IC) to najniżej  położony (północny) punkt horoskopu.W systemie równych  domów  przypada on na wierzchołek 4 domu.

IC-inaczej  zwany NADIREM – jest uważany  za najbardziej medialny punkt horoskopu.Planeta przebywająca  w jego pobliżu (orba do 5  st) dostarcza informacji na temat zdolności  medialnych danej osoby…

Tradycyjnie laczy sie 4 dom z obrazem matki ( a co za tym idzie tejemnica alkowy, poczęcia i ciązy)

Nowszy poglad widzi tu jednak obraz ojca i spor z nim.

Tradycyjnie 4 dom symbolizuje dom fizyczny , w znaczeniu przestrzennym (mieszkanie)  oraz emocjonalnym (bezpieczeństwo) sygnifikuje tez ojczyznę  i pochodzenie.

Astrologia kabalistyczna i karmiczna maluje obraz 4 domu jako najogólniej  rzecz ujmując  –  geneze , historie pochodzenia duszy…

Immum Coeli ukazuje także  częściowo  niewiadome nastawienie do bezpieczeństwa , głębokich  uczuć  oraz  duchowego, cielesnego i przestrzennego zakorzenienia.

Wyglada to następująco:

IC w znaku Barana: bunt i opozycja , psychiczna niezależność , ciągła  gotowość  do „wymarszu”.

IC  w znaku Byka: Silna psychiczna potrzeba bezpieczeństwa , Ceni to co „urosło”, co dobrze znane i trwałe.

IC w znaku Blizniat:Ciekawy swiata i niespokojny.Nomad który  potrafi szybko zwianąc swoje „namioty”.

Nie umie poradzic sobie z głebokimi uczuciami.

IC w znaku Raka:Tęsknota za spokojem i bezpieczeństwem , Silna wież  z rodzina.Intensywne marzenia.

IC w znaku Lwa:Bezpieczeństwo  odnajduje w rzeczach wielkich.Wiara we własne zdolności .Jeśli  wyraża  głębokie uczucia to intensywnie.

IC w znaku Panny:Wielka potrzeba bezpieczeństwa.Zadowala się nawet skromnymi warunkami.Trzeźwe a nawet krytyczne podejście do głębokich uczuć.

IC w znaku Wagi:Szuka gustownego, harmonijnego domu.W głebi duszy ugodowy.Uczucia wyraza „estetycznie” i artystycznie.

IC w znaku Skorpiona:Tajemniczy dom, Ogromna głębia duchowa, ale niedostępna  dla innych.Potrzeba prywatności , a nawet obsesja na tym tle.

IC w znaku Strzelca:Otwarty na świat, bardzo ruchliwy.Gotowy ruszyc w dal, głebokie religijne odczucia.

IC w znaku Koziorożca  :Trudno dostępna  głębia  uczuć , wewnętrzna twardość, wielka wytrzymałość.

Potrzeba bezpieczeństwa  emocjonalnego, stałości , niezmienności  rytuałów .

IC w znaku Wodnika: Swoboda psychiczna, ekscentryczne uczucia, niecodzienne formy doświadczania bezpieczeństwa.

IC w znaku Ryb:Niesłychana głębia uczuć, wewnętrzne  poruszenie.Szuka duchowego lub mistycznego bezpieczenstwa.

Wyżej  wymienione tendencje ulegaja silnej modyfikacji przez połozenie planet w 4 domu aspektow…

Nadir symbolizuje także  silę  w znaczeniu integracji osobowości .Władza w znaczeniu integracji  społecznej  przedstawiana jest jako zenit,  punkt południa czyli Medium Coeli.

Wg    Carla Junga  człowiekowi przypisane są  cztery fundamentalne funkcje psychologiczne: intuicja, percepcja, odczucia i myślenie  logiczne…

Intuicja odpowiada w astrologii ascendentowi, ponieważ  oznacza swiadomosc funkcjonowania.

Po drugiej stronie znajdują  się odczucia , które  określają  relacje człowieka do innych osób  w jego otoczeniu – dlatego opisuje je descendent (wierzchołek  7 domu) Odczucia te symbolizuje oczywiście  NADIR , ponieważ  są one pierwsza manifestacja reakcji zintegrowanego organizmu na doświadczane  zmiany…

Jak pisze Dane Rudhar: „Zmiana  zaczyna sie od odmiennego stanu biopsychicznego , po którym  następuje  najróżniejsze  postawy lub nastroje wywołane  przez przeżycia  zmieniające  poczucie siebie, własnego bezpieczeństwa  i siły”

Myślenie z kolei jest procesem opartym  na słowach i składni, które  są  odbiciem danej kultury i społecznej normy „bycia razem” .Reprezentuje je zenit – Medium Coeli , gdyż  tu właśnie  człowiek nabiera świadomości swojego środowiska społecznego.

W domu 4 pojawia sie szansa  i konieczność doświadczenia środka- środka własnej osobowości , a takze srodka ludzkości, środka silnego zwartego braterstwa wszystkich ludzi..

Bez tego doświadczenia   człowiek  – będzie ubogi w poczucie sensu swego jestestwa i człowieczenstwa!

Pozostanie on istota  (w jego mniemaniu) z  płaskiej   warstwy żyznej  gleby, która  jest powierzchnia Ziemi  i po ktorej będzie się  błąkał  jako zwierze nadrzędne , lub w ktorej zapusci korzenie w okreslonym miejscu i nazwie je swym krajem..a na koniec” złozy kości „…

Wierzchołek 4 domu jest najbezpieczniejszym  punktem gwarantującym najpewniejsze fundamenty do budowy wszystkiego , co ma wznieść  się  ponad powierzchnie Ziemi..

Zatem znaczenie jego nawiązuje  do tradycji i wielkich myśli oraz symboli na których  buduje się  nowe kultury, archetypy zbiorowej  podświadomości , do wszystkiego co człowiek  przyjął  za pewnik  , właczajac w to aksjomaty nauki.

Indywidualność  można przeżyć ,  tylko jako znalezienie „środka  w sobie”, w rozumieniu dostrojonej    do rytmów  natury  siły – która  wypływa z samego środka  żywej  istoty…

Za siedzibie tej mocy zwykle uważa  się   SERCE , gdyż  to ono odmierza  podstawowy w  żywym organizmie rytm…

W symbolicznym nadirze, który   jest tez punktem północy świadomości , możliwe  jest przeżycie..Boga

Tam mieszka immanentny Bóg , „Bóg na głębokości”  , który stanowi przeciwny biegun -pełnego chwały Boga na wysokości..

Mistycy Hinduscy i Jogini  zwą  Go ATMANEM ….

Praca domowa zwiazna z domem 4:

1.Jaka jest Twoja „duchowa kołyska”?

2.Co chcesz by wyryto Ci na nagrobku?

7 Komentarzy

 1. Posted by Jungowskie porządki on 18 listopada, 2010 at 20:27

  „Wg Carla Junga człowiekowi przypisane są cztery fundamentalne funkcje psychologiczne: intuicja, percepcja, odczucia i myślenie logiczne…

  Intuicja odpowiada w astrologii ascendentowi, ponieważ oznacza swiadomosc funkcjonowania.
  Po drugiej stronie znajdują się odczucia , które określają relacje człowieka do innych osób w jego otoczeniu – dlatego opisuje je descendent (wierzchołek 7 domu) Odczucia te symbolizuje oczywiście NADIR , ponieważ są one pierwsza manifestacja reakcji zintegrowanego organizmu na doświadczane zmiany…”

  Nie rozumiem tego akapitu. Skoro Ascendent to intuicja (nie rozumiem dlaczego „intuicja” to „świadomość”- wg mnie to instynktowny sposób przystosowania), po drugiej stronie w stosunku do ascendentu znajduje się descendent -funkcją na przeciwnym biegunie do Intuicji wg Junga jest Percepcja-czyli logicznie rzecz biorąc descendentowi powinna odpowiadać jungowska Percepcja, a nie uczucia.
  Nadir, to IC- wg Junga Uczucia, opozycyjnie MC -wg Junga Myślenie.
  ?

  Odpowiedz

  • Hmm…taka klasyfikacja , występuje w opracowaniach psychologa, twórcy astrologii humanistycznej Dane-a Rudhyar-a…

   Intuicja – w tym przypadku , przyporządkowana ascendentowi , to ŚWIADOMOŚĆ SIEBIE , wiedza jak postrzega nas otoczenie…

   (Od intueri, co oznacza przyglądać się, obserwować….)

   7 dom tradycyjnie przypisany w astrologii planecie Wenus i znakowi Wagi , a symbolizuje związki uczuciowe, partnerstwo, małżeństwo, spółki…

   Percepcja to dom 3 i 4 , gdzie w trzecim domu merkurialnym uczymy się sposobów komunikacji, identyfikacji z otoczeniem nam najbliższym , a w 4 domu te doświadczenia , przeradzają się w subiektywny sposób odczuwania i reagowania …

   pozdr

   ps.Nie twierdze ze jestem nieomylna….:)

   Odpowiedz

 2. Posted by jeszcze kilka uwag o Jungu on 19 listopada, 2010 at 08:43

  O ile wiem,pierwszy astrologię humanistycznie stosował właśnie C.G. Jung.
  Jego przyporządkowanie wygląda tak (ćwiartkami):
  Od ascendentu -I,II i III dom,to intuicja
  Od IC: IV,V i VI-to uczucia
  Od Desc. VII, VIII i IX to percepcja
  Od MC: X ,XI i XII, to myślenie.
  Jung uważał,ze rozłożenie planet w domach pozwala na zdiagnozowanie, która funkcja jest dominująca, która pomocnicza , która nieświadoma (gdy brak planet lub niewiele).
  Tak przynajmniej widział to Jung 😉
  Polecam książkę P. Piotrowskiego;”Jung i astrologia”-fajna monografia. Jung tez świetnie-jak dla mnie-przyporządkował swoje archetypy do poszczególnych planet.

  Odpowiedz

 3. Posted by Jola on 8 września, 2012 at 15:43

  hmmmm… a co jak mam lilith praktycznie na samym IC w III domu i w strzelcu?

  Odpowiedz

 4. Posted by Margollo on 24 Maj, 2013 at 16:27

  Hm… IC w Pannie (końcówka znaku)…. Jaka jest moja duchowa kołyska? Niemcy, porządek, realizm połączony z intuicją (bo mam również księżyc w Pannie, w 3-im domu). Co chcę, aby wyryto mi na nagrobku? Ja wcale nie chcę nagrobku. Zakopywanie zwłok jest niehigieniczne, ponadto to marnotrawstwo powierzchni. Poproszę mnie spalić. Jeśli musi być mały pomniczek (a na dzień dzisiejszy musi być, gdyż nie wolno moich popiołów rozrzucić tam gdzie sobie życzę – nasze prawo nie pozwala decydować o sobie nawet po śmierci), to zwyczajny, imię nazwisko, data ur. i śm. No, dobra, może być dopisek: „przez całe życie poszukiwała Prawdy/Gnozy/Boga” (ostatnie do wyboru dla rodziny, a co tam!).
  Czy mogłabym poprosić o ewentualne poprawki, jeśli ma Pani inne zdanie, co do duchowej kołyski? Bo do nagrobka, to rozumiem, że nikt się nie będzie wtrącał…. :-)))))

  Odpowiedz

 5. Ha ! Mam zabawic sie w nauczyciela i „sprawdzic ” prace domowa ? 🙂 Ciekawa jestem czy Niemcy to tylko paralela, czy czuje pani powinowadztwo z porzadnymi sasiadami , (ktorzy nawet w lasach drzewa sadza pod linijke:)) ; tak wielkie, ze zyje z nimi pani za pan brat? Kołyska dla Panny ,,,to moze jakas przerobka np z kija od szczotki polaczonego z mopem i sitowiem ? Wszak ma byc ekologicznie i ,,,,,logicznym jest ze nic nie powinno sie zmarnowac…:) Tak naprawde to Panna jest do bolu racjonalna ( bol odczuwaja głupcy obcujac z tak ostrym jak brzytwa umyslem) i zamiast sluchac infantylnych piosneczek, woli liczyc do 10 w dowolnym jezyku lub przerabiac tabliczke mnozenia ….Wszak to znak Noblistow ! Pozdr sennie 🙂

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: